Jedna czy dwie bramy do garażu dwustanowiskowego?

Coraz częściej zdarza się, że jedna rodzina posiada kilka samochodów. Obecny tryb życia wymaga od nas sprawnego przemieszczania się od punktu A do punktu Z – do pracy, do szkoły, na zakupy. Żyjąc w ciągłym pośpiechu, jeden samochód w rodzinie to za mało. W trakcie budowy domu stajemy więc przed wyborem budowy garażu dwustanowiskowego. Jaką bramę zatem wybrać? Jedną większą, czy dwie mniejsze?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę jest usytuowanie garażu. Jeśli stanowi część domu, konieczne jest zadbanie o jego izolację.
Dla przykładu jedna duża brama będzie miała lepszy współczynnik przenikania ciepła, niż dwie mniejsze.

Podczas codziennej eksploatacji jednak, dwie bramy mogą okazać się bardziej praktycznym rozwiązaniem. W trakcie każdorazowego otwierania bramy, mniejsza brama ograniczy straty ciepła, w porównaniu do dużej bramy. Instalacja dwóch bram będzie wiązała się z większym wydatkiem, jednak przy częstym korzystaniu z nich, pozwoli na późniejsze oszczędności.

Jeśli jednak garaż stanowi odrębny budynek, śmiało możemy zastosować jedną większą bramę, gdyż kwestia izolacji cieplnej nie będzie dla nas tak istotna. Brama podwójna zapewnia większą wygodę podczas parkowania i manewrowania na podjeździe, jak i w samym garażu. Taka brama może osiągać nawet 5,5 m szerokości. Wymaga zastosowania napędu automatycznego, który znacznie podnosi wygodę użytkowania.