Pięć błędów przy zamawianiu bramy garażowej

Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu czasu, energii oraz pieniędzy przeczytaj jak uniknąć pięciu podstawowych błędów przy zamawianiu bramy garażowej.

1. Nietypowy projekt budowy garażu

Z oferty bram garażowych, jednym niezaprzeczalnych liderem pozostają bramy segmentowe. Przemawiają za nimi właściwości izolacyjne, komfort użytkowania oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz garażu, jak i wokół niego. Mimo to, warto wiedzieć o wymaganiach, bez których montaż bram będzie znacznie utrudniony lub całkowicie niemożliwy.

 

  • nadproże (przestrzeń od górnego otworu wjazdowego, do sufitu, mierzona wewnątrz pomieszczenia) musi wynosić co najmniej 210 mm, aby móc zamontować standardową prowadnicę do otwierania górnego.
  • węgarki (przestrzenie od bocznych krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu, mierzone wewnątrz) powinny wynosić co najmniej po 100 mm szerokości, aby zamontować standardowe prowadnice do otwierania w bok.
  • głębokość garażu, zależy od kilku czynników, takich jak: rodzaj zastosowanego napędu, typu prowadzenia oraz wysokości bramy. W szczególności przy bramach automatycznych, ze względu na konieczność zamontowania napędu głębokość musi wynosić co najmniej 3,3 m.
  • prowadnice nie mogą być zamontowane jeśli na ich wysokości znajdują się wszelkiego rodzaju rury, belki, okna lub inne elementy uniemożliwiające ich swobodną pracę.

2. Błędy w pomiarze

Pomiary otworu wjazdowego należy wykonać już po ostatecznym wykończeniu garażu, pozwoli to na największą precyzję. Bardzo często nie jest to do końca możliwe. W takim wypadku, w czasie pomiaru należy dokładnie określić jakiego rodzaju materiały będą jeszcze wykańczać ściany, sufit czy podłogę. Dzięki temu będzie możliwy dokładniejszy pomiar, aby jak najlepiej dopasować bramę do otworu wjazdowego. W taki sposób możemy być pewni trwałości konstrukcji, jej podzespołów i napędu. Daje nam to dodatkowe oszczędności, gdyż dzięki precyzyjnemu dopasowaniu płaszcza do ścian garażu ograniczamy straty ciepła.

3. Zbyt mała brama

Przy wyborze odpowiedniej bramy należy również zwrócić uwagę na to jak dużym samochodem będziemy w nim parkować. Standardowo szerokość bramy to 2,4 m – 2,5 m. Jednak przy dużych samochodach, jak terenowe czy duże auta rodzinne może być to za mało, aby móc wygodnie wjechać i wyjechać z garażu. Aby dobrać odpowiednią szerokość należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  •  rozmiary samochodu – powinniśmy spojrzeć na to jak duży samochód posiadamy. Przy małych autach miejskich standardowa szerokość bramy powinna być wystarczająca, jednak przy dużych autach rodzinnych lub terenowych szerokość powinna być już nieco większa. Im szersza brama tym większa wygoda i elastyczność przy zmianie auta.
  • projekt podjazdu – jeśli wjazd do garażu wymaga manewrowania warto zastanowić się nad szerszą bramą niż standardowo.
  • wykorzystanie garażu – już w trakcie projektowania pomyśl o tym, czy garaż będzie służył jedynie do przechowywania samochodu, czy może także jako miejsce do majsterkowania, czy przechowywania różnych sprzętów.
    Poza szerokością bramy należy pomyśleć również o jej wysokości. Jeśli korzystamy z dużych samochodów z bagażnikiem na dachu należy pomyśleć o wyższej bramie niż standardowa o wysokości 2 m, w takim wypadku najlepiej sprawdzi się wysokość 2,4 m.

4. Zbyt późny kontakt z wykonawcą

Każdego z wyżej wymienionych błędów można w porę uniknąć, jeśli odpowiednio wcześniej skontaktujesz się z właściwym, fachowym wykonawcom. Na kontakt z wykonawcą nigdy nie jest za wcześnie, nawet jeśli dopiero projektujesz swój dom, warto skontaktować się ze specjalistą, aby przewidzieć jak powinien być zbudowany garaż, aby móc swobodnie zamontować wybraną bramę. Dzięki wcześniejszemu kontaktowi z fachowcem będziesz mógł uniknąć dodatkowego stresu, czasu czy kosztów.

5. Ograniczanie własnego wyboru

Jeśli myślisz o nietypowej bramie, w ciekawej kolorystyce czy w odmiennym wymiarze nie bój się przedstawić swojego pomysłu wykonawcy. Indywidualnie dobrana brama oczywiście będzie droższa niż standardowa, ale zapewne będzie kosztować mniej niż ci się wydaje. Na obecnym rynku bram producenci prześcigają się w pomysłowym wzornictwie i nietypowych rozwiązaniach. Bogata oferta bram WIŚNIOWSKI pozwoli na dobór bramy do potrzeb każdego klienta.