Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu bramy garażowej?

Obecnie oferta bram garażowych jest naprawdę szeroka i każdy znajdzie coś, co wpasuje się w jego potrzeby. W ofercie znaleźć można modele od tradycyjnych skrzydłowych po rolowane. Jednak coraz więcej osób wybiera wygodne rozwiązanie, jakie oferuje brama segmentowa. Niezależnie od wyboru poszczególnej bramy istnieją kwestie, na które warto zwrócić uwagę, aby uniknąć komplikacji podczas montażu lub dodatkowych kosztów.

Wysokość nadproża, czyli miejsca od krańca górnego otworu wjazdowego do sufitu garażu musi wynosić co najmniej 210 mm. Jest to konieczne, aby użytkowanie bramy stało się swobodne, zarówno podczas otwierania z napędem, jak i ręcznego.
Szerokość węgarek, to miejsce wewnętrznych bocznych przestrzeni od krawędzi otworu wjazdowego do ścian garażu. Warto tutaj zachować szerokość minimum 100 mm. Wtedy będziemy mogli zastosować dowolny napęd, również ze sprężynami skrętnymi.
Podczas wyboru bram automatycznych wyjątkowe znaczenie ma długość garażu. Aby można było ją zamontować nie może być ona mniejsza niż 3,3 m.

Powinniśmy pamiętać, aby na wysokości prowadnic nie znajdowały się elementy, które mogą uniemożliwić ich pracę, jak różnego rodzaju podpory, czy rury.
Bramy garażowe powinny gwarantować komfort i wygodę użytkowania. Aby to zapewnić należy zastosować odpowiednią szerokość bramy, minimalna to 2,4 m – 2,5 m, jednak dla auta terenowego lub dużego samochodu rodzinnego, należy przewidzieć nieco większą szerokość.
Przy instalacji każdego rodzaju bramy należy wziąć pod uwagę wygląd podjazdu. Jeśli wjazd do garażu wymaga manewrowania, należy wybrać szerszą bramę, dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa.

Coraz więcej domostw więcej niż jeden samochód, warto zatem zastanowić się również nad bramą podwójną.
Znacznie ma także wysokość bramy. Jeśli posiadamy duży samochód z bagażnikiem na dachu powinniśmy zrezygnować z wyboru standardowej bramy o wysokości 2 m, a zamówić wyższą bramę mającą 2,4 m.
Nie powinniśmy również zapominać o kwestiach estetycznych. Bramę garażową
warto dobrać do koloru elewacji, dachówek, a także stylu architektonicznego domu.
Ostatnim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, jednak nie powinna być ona kluczowa przy wyborze bramy. Najważniejszymi elementami jest komfort użytkowania, niezawodność oraz estetyka. Jeśli zależy nam na oszczędnościach w kosztach energii warto zastanowić się nad droższym wyborem, jakim jest dobrze ocieplona brama.