Jak zadbać o bramę garażową?

Brama garażowa powinna stanowić niezawodną gwarancję bezpieczeństwa. Jednakże, aby to zapewnić należy regularnie poddawać ją konserwacji, jak każde urządzenie. Dokonanie kilku nieskomplikowanych czynności pozwoli nam na cieszenie się sprawną bramą przez długie lata.

Sprawna i bezpieczna brama? Wystarczy poświęcić trochę czasu.

1. Wszystko pod kontrolą

Warto sprawdzać stan naszej bramy. Dzięki regularnym przeglądom będziemy mogli w porę wymienić lub naprawić daną część, niektóre elementy zużywają się naturalnie z biegiem czasu (np. uszczelki). Jeśli natomiast zauważysz coś, w związku z czym masz wątpliwości, należy zgłosić się do fachowca. Czasami jedynie doświadczony człowiek, z odpowiednią wiedzą jest w stanie dokonać usprawnienia czy regulacji poszczególnych elementów, zwłaszcza w sferze automatyki. Dużą część zabiegów jednak jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie.

2. Pielęgnacja bramy

Nasza brama zawsze może wyglądać i działać jak świeżo po zamontowaniu. Utrzymanie bramy i jej otoczenia w czystości sprawi, że będzie ona nam służyła dłużej. Takie zabiegi nie zajmują wiele czasu, ani nie wymagają wiele pracy i energii. Dobrym rozwiązaniem jest używanie suchej ściereczki, czy miękkiej szczotki, czasami nieczystości wystarczy po prostu wydmuchać. Nie warto czekać, aż nieczystości zgromadzą się w prowadnicach.
Dobrze będzie jeśli zadbamy również o płaszcz bramy. Jej kolor stanie się wyraźniejszy, jeśli raz na jakiś czas przemyjemy ją wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego.

 

3. Płynna praca

Ruchome części bramy garażowej, jak zawiasy i sprężyny, należy regularnie smarować specjalnym preparatem. Trzeba unikać jednak smarowania plastikowych rolek. Wskazane jest, aby szczegółowo zapoznać się z zaleceniami producenta w załączonej instrukcji. W ofercie WIŚNIOWSKI znajdziemy przeznaczony do tych czynności smar półstały w sprayu HWS-100 gwarantujący wysoką przyczepność oraz właściwości antykorozyjne. Nie jest on trudny w aplikacji, dzięki niemu mamy dostęp nawet do ciężko dostępnych dostępnych miejsc.

4. Testy zabezpieczeń

Istotnym elementem naszych bram, na który powinniśmy zwracać uwagę jest prawidłowe działanie zabezpieczeń (np. fotokomórki, czy przeciążeniowych). Jeśli działają one prawidłowo, brama powinna zatrzymać się i cofnąć, gdy napotka jakieś przeszkody.
Testujemy bramę, również gdy jest rozblokowana. W przypadku, gdy nie mamy problemu z otwarciem i zamknięciem bramy, a przesuwnice działają płynnie, znaczy to, że brama działa prawidłowo.

Zachowanie ciągłości w rutynowych kontrolach bramy, to konieczność. Zapewni nam to, komfort z niezawodnego działania, a przede wszystkim bezpieczeństwo w użytkowaniu.